בדיון ליל קיץ
הרצאות מד"ב ופנטסיה ומפגשים חברתיים, אוגוסט 2023

האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטזיה שמחה לבשר על קיץ של הרצאות.
הזמן והמרחב כבר אינם מהווים גבולות! אנחנו (כמעט) בכל מקום ו(כמעט) בכל זמן.

הכנס מיועד לאוהבי הספר, הדפים והעולמות המקופלים בהם.

הוא מכוון אל מי שנוהגת להפליג אל עולמות ספקולטיביים הנוצרים דרך המלה הכתובה, אל מי שרוצה לשמוע על יצירת העולמות הללו, אל מי שחפץ לפגוש סופרות, יוצרים וחוקרות וחובבים אחרים ולשמוע ממקור ראשון על האלכימיה שיוצרת זהב ממקלדת.

הפעם הכנס יטייל בין ערים, עם הרצאות ייחודיות בכל אחת.

לחצו על הערים לקבלת מידע נוסף:

בדיון ירושלים

רוצה עוד הרצאות?

גם אנחנו!

שלוש הרצאות נוספות יתקיימו ב 29.8.2023
ב"בית הועד", החלוץ 33, בית הכרם, ירושלים.

ההרצאות בירושלים יהיו ללא תשלום.

הרצאות ירושלים

19:00-19:10

פתיחה

19:10-20:00

בניית עולם כבדרך אגב: הערות שוליים פנטסטיות

לילי דאי

בניית עולם היא אתגר משמעותי, בעיקר כשבונים אותו מאפס. עולם טוב צריך רקע, עקביות, הגיון פנימי*. תיאורים הם חלק חשוב בתהליך. יש שיוסיפו מפה**. עולמות שלמים עשויים להסתתר בהערות שוליים, שיכולות להיות גם כלי לגילוי, בניית והעשרת העולם. המאסטרו הבלתי-מעורער של הערות השוליים הוא סר טרי פראצ'ט זצ"ל, שעולם הדיסק שלו נבנה בעשרות רבות של הערות, אבל גם עולמות אהובים נוספים נטוו בשולי הדף. מהו הקסם המיוחד שבשוליים? מתי כדאי להוסיף בהם הערות? כמה הערות שוליים הן יותר מדי****, והאם ניתן לעצור ברגע שהתחלתי*****?

* אבל יסתפק בפחות אם הדמויות מוצלחות מספיק.
** שצוירה על ידי הבת האחרונה*** לגזע קסום ועתיק. 

***כמו רוב הגזעים הקסומים העתיקים, הוא נכחד כשיער הבית שלו הושמד. שמרו על יערות הגשם!
**** מומלץ, ככלל, לעצור לפני הערת השוליים החמישית. חמש כוכביות, כמו חמישה סימני קריאה, הן סימן מדאיג ליציבות המוח שעומד מאחוריהן.
***** ספוילר: לא

על המרצה: חובבת וכותבת מד"ב ופנטזיה. וקולנוע. וטלוויזיה. וספרות. וכל מה שבא ליד. בעלת תארים במדעי הקוגניציה ובתקשורת, וממייסדי תא המד"ב הירושלמי "הרחפת הקלה".

20:10-21:00

קת'ולהו נגד שרלוק הולמס: לאבקראפט ומשבר הרציונאליות

איל חיות מן

המודל הקלאסי של ספרות הבלש מבוסס על המודל המדעי הקלאסי: חוקר נבון מגיע למסקנה על סמך ניתוח עובדות והעלאת השערות. סופר האימה ה"פ לאבקרפט אימץ את המודל הזה, אבל גם שינה אותו משמעותית: החקירה שהוא מתאר אמנם רציונלית, אך היא מובילה למסקנה לא הגיונית, ולבסוף לשיגעון.
האם יכול להיות שהמפנה הזה קשור במה שקרה למדע עצמו סביב זמנו של לאבקראפט? בהרצאה נבחן את האימה של לאבקראפט לאור עליית תורת היחסות ומכניקת הקוואנטים, ונסביר למה הנבל האמיתי בעיניו הוא בכלל אלברט איינשטיין

על המרצה: דוקטורנט לפילוסופיה יהודית ובעל תואר שני בהיסטוריה של המדע, מבקר ספרים וסופר

21:10-22:00

נשים ממאדים, גברים מרומן של ג'יין אוסטן

חגית וינר

אהבה היא אחד הכוחות החזקים ביקום, מוטיב מרכזי באינספור יצירות. אבל למה כולן נראות אותו דבר? ולמה נדמה שג'יין אוסטן עשתה את זה טוב יותר? בהרצאה נדבר על אהבה ועל דמויות של נשים ושל גברים, ונשמע איך מצליחים המדע הבדיוני והפנטזיה לספר מחדש עלילות בז'אנר הרומן הרומנטי ולהפיח בו רעננות.

מומלץ להכיר מראש את "גאווה ודעה קדומה" ו"על תבונה ורגישות".

על המרצה: חובבת קומדיות רומנטיות, פנטזיה ומדע בדיוני ואוהבת לדבר על השילובים ביניהם. בין לבין גם מגדלת ארבעה ילדים.

בדיון חיפה

בדיון ליל קיץ בחיפה התקיים ב-10.8.23
בבית רוטנברג, שדרות הנשיא 77, חיפה

הרצאות חיפה

19:00-19:10
פתיחה

19:20-20:00
חבריהם הפנטסטיים של בני האדם

שירלי פרבר

ביצירות פנטזיה ומדע בדיוני מככבת לעיתים קרובות דמות פרוותית, בעלת זנב או דוברת שפה ייחודית: לגיבורות וגיבורים רבים יש חבר-לוויה שאינו אנושי. נראה שבכל מקום ובכל זמן – בעבר, בעתיד, בחלל החיצון, בווסטרוז או בהוגוורטס – אנחנו כמהים לחברתם של בעלי חיים. אך כשחייזרים, אורקים ואלפים קיימים בעולם, מה בעצם ההבדל? בהרצאה נבחן כמה הגדרות למונח "בעל חיים", ונגלה איפה הווקים, הדרקונים, זאבי הבלהות וחתולי החלל נכנסים לתמונה, ואיך התעוררות המודעות האנושית לרווחת בעלי חיים משפיעה על תפקידו של הסיידקיק הפרוותי בז'אנר.

על המרצה: בוגרת תואר שני במדעי הסוסיים, תזונאית סוסים וחמורים, מייסדת ארגון אקווידע ומגדלת שלושה חברים פרוותיים.

20:20-21:00

להיות פמיניסט בחלל

גיא וינר

המדע הבדיוני הספיק לעבור כברת דרך מהחוברות המסמורטטות ועד הקוראים האלקטרוניים, וגם היחס לנשים בז'אנר לא קופא על שמריו: אם פעם היו הדמויות הנשיות בגדר פרס לגיבור (או, כמובן, טרף קל לחייזרים), היום הן כבר גיבורות בפני עצמן, לעיתים לצד גבר שתומך בהן. בהרצאה נסקור את המהלך ההיסטורי כולו בעזרת סדרה אחת – המרחב (The Expanse). יהיו ספוילרים לסדרת הטלוויזיה ולסדרת הספרים שמאחוריה.

על המרצה: מומחה להנדסת תוכנה ומרצה ותיק בכנסי מד״ב ופנטסיה.

תאריך

 

נגישות